Το γραφείο τύπου του Δ.Ε.Κ.Α ανακοίνωσε το πρόγραμμα του 3ου Αναπτυξιακού Συνεδρίου που θα διεξαχθεί στην Πάτρα μεταξύ 13 και 14  στο οποίο και συμμετέχει ως υποστηρικτής και συνδιοργανωτής της Συνεδρίας Υγείας (Κυριακη 14) και καλεί τα μέλη του, κυρίως εκείνα της Δυτικής Ελλάδας να συμμετάσχουν ενεργά στις εκδηλώσεις.

Σάββατο 13 Ιουνίου

9:30

Προσέλευση - Εγγραφές

10:00

Κοινή Συνεδρία, ετήσια έκθεση της Data RC - ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
Συντονιστής: Κωνσταντίνος Μάγνης

Ομιλητές:

Άσπρος Δημήτρης, Διευθύνων Σύμβουλος DATA RC

12:30

Διάλειμμα – Καφές

13:00

Συνεδρία 1
Συνδιοργάνωση:
Η γεωργία στην Π.Δ.Ε.: "Νέα πραγματικότητα και στρατηγικές επιλογές"
Συντονιστής:

Ομιλητές:

Αγγελόπουλος Γεώργιος, Αντιπεριφερειάρχης ΠΔΕ
Ανδρουτσόπουλος Θεόδωρος, Τράπεζα Πειραιώς
Αραμπατζή Φωτεινή, Βουλευτής ΝΔ
Γελαλής Δημήτρης, Αναπληρωτής ΓΓ Αγροτικής Ανάπτυξης
Γεωργαντάς Γεώργιος, Βουλευτής ΝΔ Νομού Κιλκίς
Καρακίτσος Φοίβος, Επιχειρηματίας
Κορδικάκης Κωνσταντίνος, Super Market "ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ"
Κυριαζής Γιώργος, Επιχειρηματίας
Μαυρόγιαννης Σάκης, Επιχειρηματίας
Μπρακατσέλος Σωτήρης, Επιχειρηματίας
Σάμαρης Σάκης, Επιχειρηματίας
Ψωμιάδη Αναστασία, Ιδρύτρια & Πρόεδρος APSON

15:30

Διάλειμμα – Καφές

16:00

Συνεδρία 2
Συνδιοργάνωση:Επιμελητήριο Αχαΐας:
"Πολιτικές για την περιφερειακή ανάπτυξη και την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας (Policies of Regional Integration and Entrepreneurship)."
Συντονιστής: Θεόδωρος Τσούμπελης

Ομιλητές:

Εμμανουήλ Γεώργιος, Προϊστάμενος της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης των Επιχειρησιακών Προγραμμάτων του Στόχου "Ευρωπαϊκή Εδαφική Συνεργασία"
Κύρτσος Γεώργιος, Ευρωβουλευτής
Μαρλαφέκας Πλάτων, Πρόεδρος Ε.Α. και Διαχειριστικής Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων
Μουσουρούλης Κώστας, Στέλεχος Ε.Ε.
Σταθοπούλου Άλκιστις, Προϊσταμένη ενδιάμεσης διαχειριστικής αρχής ΠΔΕ
Τσούμπελης Θεόδωρος, ΓΓ Επιμελητηρίου Αχαΐας

18:30

Διάλειμμα – Καφές

19:00

Συνεδρία 3
Συνδιοργάνωση ΠΕΔΕ:
"Οι προοπτικές ανάπτυξης των Δήμων"
Συντονιστής:Χρήστος Νικολάου

Ομιλητές:

Καρπής Θάνος, Δήμαρχος Ερύμανθου
ΛΑζουράς Γεώργιος, Δήμαρχος Καλαβρύτων
Νικολάου Χρήστος, Δήμαρχος Δυμαίων
Παναγόπουλος Αθανάσιος, Δήμαρχος Αιγιαλείας
Παπαναστασίου Γεώργιος, Δήμαρχος Αγρινίου
Πελετίδης Κωνσταντίνος, Δήμαρχος Πατρεών
Σπαρτινός Κώστας, Υπ. Δήμαρχος Πατρέων

Κυριακή 14 Ιουνίου

9:00

Προσέλευση - Εγγραφές

9:30

Συνεδρία 4
Συνδιοργάνωση:ΤΕΕ Δυτική Ελλάδας:
"Τα μεγάλα έργα υποδομών στην Π.Δ.Ε."
Συντονιστής:

Ομιλητές:

Μαντάς Πέτρος, Επιχειρηματίας
Χριστόπουλος Κώστας, Υπ. Δήμαρχος Πατρέων

9:30

Συνεδρία 5
Συνδιοργάνωση Δίκτυο Επιχειρηματικότητας Καινοτομίας και Ανάπτυξης "ΔΕΚΑ":
"Αναδιοργάνωση Κοινωνικών Υπηρεσιών Υγείας"
Συντονίστρια: Μαρίνα Ριζογιάννη

Ομιλητές:

Γαννόπουλος Γεώργιος, Διοικτής 6ης ΥΠΕ
Δέδες Φώτης, Κλινικός Ψυχίατρος
Καραγιαννίδης Νίκος, Ιατρός, Διευθυντής Ινστιτούτου Κλινικών Ερευνών
Μαστοράκου Άννα, Πρόεδρος Ιατρικού Συλλόγου Πάτρας
Σκόττη Φρύνή, Τ. Διευθύντρια 3ης Πνευμονολογικής Κλινικής ΝΝΘΑ "Σωτηρία"
Σοφιανόπουλος Ανδρέας, Πρόεδρος Φαρμακευτικού Συλλόγου

12:00

Διάλειμμα – Καφές

12:30

Συνεδρία 6
Συνδιοργάνωση:ΕΑΠ:
"Επεξεργασία και διαχείριση αποβλήτων στη Δυτική Ελλάδα - Περιβαλλοντική προστασία και αναβάθμιση ποιότητας ζωής"
Συντονιστής: Ιωάννης Καλαβρουζιώτης

Ομιλητές:

Βαγενάς Δημήτρης, Καθηγητής Τμήματος Χημικών Μηχανικών Πανεπιστημίου Πάτρας
Γιανναδάκης Θανάσης, Πρόεδρος ΤΕΕ
Γκανούλης Ιάκωβος, Ειδικός Γραμματέας Υδάτων
Καλαβρουζιώτης Ιωάννης, Αναπληρωτής Καθηγητής Σχολή Θετικών Επιστημών και Τεχνολογίας Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου
Καπετάνιος Ευάγγελος, ΓΓ Διαχείρισης Αποβλήτων Υπ. Εσωτερικών
Καραπαναγιώτη Χρυσή, Επίκουρη Καθηγήτρια Τμήματος Χημείας Πανεπιστημίου Πάτρας
Κορνάρος Μιχάλης, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Χημικών Μηχανικών Πανεπιστημίου Πάτρας
Λεοτσινίδης Μιχάλης, Καθηγητής Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Πάτρας
Παπανικήτας Ανδρέας, Πρόεδρος ΔΕΥΑΠ
Πελετίδης Κωνσταντίνος, Δήμαρχος Πατρέων

15:00

Διάλειμμα – Καφές

15:30

Συνεδρία 7
Συνδιοργάνωση:ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ:
"Οι αθλητικές υποδομές της Αχαΐας"
Συντονιστής: Τάκης Γεωργακόπουλος

Ομιλητές:

Γεωργακόπουλος Τάκης, Υπεύθυνος Τομέα Αθλητισμού ΣΥΡΙΖΑ - Ιατρός
Λιόλιος Ευάγγελος, Πρόεδρος Προμηθέα
Τζελάτης Ευάγγελος, Πρόεδρος ΕΑΣ Βορείας Πελοποννήσου
Τσαγκρώνης Παναγιώτης, ΓΓ Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης

18:00

Διάλειμμα – Καφές

18:30

Συνεδρία 8
Συνδιοργάνωση:ΟΛΠΑ
"Σχεδιασμοί και προοπτικές του Λιμανιού της Πάτρας"
Συντονιστής: Θανάσης Κούστας

Ομιλητές:

Ανδρεάδης Γεώργιος, Αντιπρόεδρος Παγκόσμιας Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας
Βλάχος Σωτήρης, π. Διευθύνων Σύμβουλος Οργ. Λιμένος Κέρκυρας
Καλογερόπουλος Κώστας, Ιστιοπλοϊκός Πάτρας
Μαρκάτου Αναστασία, Δ/τρια Χωροταξικού σχεδιασμού και Υποδομών Υπουργείου Πολιτισμού
Μηλιώνης Νίκος, Πολιτικός μηχανικός-συγκοινωνιολόγος, σύμβουλος, Μελετητής
Πλατυκώστας Κωνσταντίνος, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος ΟΛΠΑ
Τελώνης Γεώργιος, Μέλος ΔΣ ΟΛΠΑ
Τέφας Βασίλειος, Ναυπηγός
Τσαλίκης Λάζαρος, Θεσσαλονίκη, Πρόεδρος της ΕΑΘ της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας
Τσούμπελης Θεόδωρος, Γ.Γ. Επιμελητηρίου Αχαΐας